Header banner
Revain logoHome Page
friskies farm favorites pate with natural chicken & carrots - pack of 12 cans (5.5 oz each) logo

Friskies Farm Favorites Pate with Natural Chicken & Carrots - Pack of 12 Cans (5.5 OZ each) Review

3

·

Average

Revainrating 3.5 out of 5  
Rating 
3.3
🐱 Cat Food, 🐱 Cats

View on AmazonView on ЯM

Media

(4)
img 1 attached to Friskies Farm Favorites Pate with Natural Chicken & Carrots - Pack of 12 Cans (5.5 OZ each)
img 2 attached to Friskies Farm Favorites Pate with Natural Chicken & Carrots - Pack of 12 Cans (5.5 OZ each)
img 3 attached to Friskies Farm Favorites Pate with Natural Chicken & Carrots - Pack of 12 Cans (5.5 OZ each)
img 4 attached to Friskies Farm Favorites Pate with Natural Chicken & Carrots - Pack of 12 Cans (5.5 OZ each)

Details

BrandFriskies
FlavorChicken
Target SpeciesCat
Unit Count66 Ounce
Package InformationCan

Description of Friskies Farm Favorites Pate with Natural Chicken & Carrots - Pack of 12 Cans (5.5 OZ each)

.

Reviews

Global ratings 3
  • 5
    1
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    1
  • 1
    0

Type of review

Revainrating 3 out of 5

Overpriced: Moist

I've been thinking about trying a new food for my cats. At $28 for a box of 12, that's $2.39 for a can. The price for the same food at my local Walmart is $0.66 per can and at my local Hy Vee supermarket $0.99 per can.

Pros
  • GOLS certified
Cons
  • Some issues

Revainrating 5 out of 5

Spoiled-damaged jars wrapped in plastic and full of "maggots "

Yesterday I received my order, 12 cans were wrapped in a plastic bag, the labels are all discolored and all the thick brownish slime is damaged cans inside, and larvae swarmed above and below! It wasn't just a transit day, it was spoiled food taken off the shelf, disgusting, disgusting!

Pros
  • Done
Cons
  • There are doubts

Revainrating 2 out of 5

Overpriced - wet

I wasn't sure how many stars to give as it was my mistake for ordering this box AND another box of salmon flavored jars. The actual price is 2.00 per can, hence the 2 stars. This is price gouging. In supermarkets it costs about 50-60 cents per can. I stupidly and completely screwed up my math. Instead of dividing the food price by the number of cans, I mistakenly thought I was paying 20 cents a can by putting a comma in the wrong place! I figured. Wow what a great price. So I ordered this…

Pros
  • Excellent overall
Cons
  • Not all fit